Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Znamienka na koži. Ako spoznáte, že sú nebezpečné?

reklama:
Znamienka na koži. Ako spoznáte, že sú nebezpečné?
Znamienka na koži. Ako spoznáte, že sú nebezpečné? Foto: www.freepik.com

Melanóm patrí medzi najzhubnejšie nádory, pretože rýchlo metastázuje do ďalších častí tela. Práve preto je dôležité, aby sme ho včas odhalili. Ako ale spoznať podozrivé znamienko, ktoré by mohlo ukazovať na rakovinu kože?

Materské znamienko je pigmentové ložisko na koži, ktoré môže byť vrodené, ale vzniknúť môže aj v priebehu života. „Každý človek má na sebe aspoň jedno. Niektorí z nás ich však môžu mať desiatky. Sú rôzneho tvaru, farby a veľkosti,“ hovorí MUDr. Naděžda Vojáčková z Laserového centra Anjel.

Nie každé naše znamienko na tele je však znamienkom krásy. Dokazujú to lekárske štatistiky, ktoré hovoria o tom, že každoročne ochorie v Českej republike rakovinou kože 1 500 ľudí a pätina z nich zomrie. Počet chorých navyše podľa lekárov neustále stúpa.

Na vzniku zhubného melanómu sa podieľa predovšetkým ultrafialové žiarenie. Všeobecne platí, že ohrozenejší sú ľudia so svetlými vlasmi a kožou a tí, ktorí majú po tele mnoho pieh a znamienok. Podľa lekárov prítomnosť 50 až 90 pigmentových materských znamienok zvyšuje riziko vzniku malígneho melanómu až dvakrát. Viac ohrozené sú navyše osoby, u ktorých v rodine sa už rakovina kože vyskytla.

Či už patríte medzi rizikovú skupinu, alebo nie, je dobré vykonávať pravidelne samovyšetrenie kože.

A všímať si hlavne tieto zmeny:

Veľkosť

Prvým kritériom pri hodnotení podozrivého znamienka je jeho veľkosť. Lekári uvádzajú, že to podozrivé, ktoré by nás malo varovať, býva väčšia ako 5 milimetrov.

Tvar

Znamienka môžu mať rôzny tvar. Keď sú v poriadku, je pravidelný. Pokiaľ sa však začne v krátkom čase meniť, je to jeden z príznakov, že so znamienkom nemusí byť niečo v poriadku. „Zmena tvaru je myslená v zmysle asymetrického rastu, či už plošného v rovine kože alebo nepravidelné vyvýšenie nad povrch kože,“ vysvetľuje dermatologička Vojáčková.

Okraje

Ohraničenie znamienka by malo byť ostré a pravidelné. „Ak sú okraje rozpité, nepravidelne prerušované alebo inak narušené, mali by sme spozornieť,“ varuje lekárka.

Farba

Dôležitým znakom v diagnostike rakoviny kože je aj farba znamienka. Našu pozornosť si zaslúži hlavne tie znamienka, ktoré sú tmavo hnedé až čierne alebo nepravidelne škvrnité.

Histológia rozhodne o liečbe

Ak objavíte jednu z vyššie uvedených zmien, navštívte čo najskôr dermatológa. Ten vám znamienka skontroluje pomocou dermatoskopu. Pokiaľ nejaké vyhodnotí ako rizikové, chirurgicky ho odstráni a nechá urobiť histologické vyšetrenie. Jeho výsledok je potom rozhodujúci pre ďalší postup.

„Keď je melanóm v počiatočnom štádiu, odporučíme reexcíziu s bezpečnostným lemom 1 až 2 centimetre zdravého tkaniva a následne pravidelné sledovanie. Ak ide už o hrubý melanóm, okrem reexcízie sa vykonáva detekcia sentinelovej uzliny a podľa výsledkov sa riadi ďalšie sledovanie a prípadne liečba,“ dodáva dermatologička Naděžda Vojáčková z Laserového centra Anděl.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.