Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Táto japonská metóda Kakebo vás naučí šetriť! Ako na to?

reklama:
Táto japonská metóda Kakebo vás naučí šetriť! Ako na to?
Táto japonská metóda Kakebo vás naučí šetriť! Ako na to? Foto: www.freepik.com

Máte pocit, že hoci nezarábate práve málo peňazí, pretekajú vám medzi prstami? Týždeň pred výplatou sa pozriete na účet a pýtate sa sama seba, kam to všetko zmizlo? Túžite už dlho po krásnej luxusnej kabelke, alebo parádnej dovolenke, ale myslíte si, že sa vám nikdy nepodarí našetriť si na ne? V tom prípade sa poďme pozrieť, ako sa to dá zmeniť. Riešením môže byť veľmi ospevovaná japonská metóda Kakebo.

Šetrite peniaze ako Japonci

Poďme sa spoločne naučiť šetriť ako Japonci. Pokiaľ si osvojíte ich metódu Kakebo a budete ju poctivo praktizovať, nielen že docielite to, že vám na účte na konci mesiaca zostane viac peňazí, ale tiež získate väčšie sebavedomie, zbavíte sa stresu, posilníte svoj charakter a celkovo zlepšíte psychiku. Ide totiž o to mať prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch, za čo presne peniaze utrácame a či by to nešlo robiť lepšie. Možno máte pocit, že predsa viete, čo kupujete. A tiež viete, že si dnes a denne nedopriate nejaké drahé a zbytočné veci. Takže nemáte, ako ušetriť. Napriek tomu to s metódou Kakebo skúste. Určite zistíte, koľko drobností si kupujete zbytočne a potom sa čudujete, že fungujete takmer od výplaty k výplate. Chcete si dopriať naozaj skvelú dovolenku? Tak si na ňu poďte našetriť.

Kakebo je životný štýl

Japonské slovo kakebo znamená rozpočtová kniha alebo domáci účet, takže vás už zrejme napadá, čo vás čaká. Viesť si domáce účtovníctvo možno neznie ako niečo prelomové, lenže Kakebo nie je len spísaný zoznam vecí, za ktoré ste zaplatili. Je to životný štýl, ktorý vás vedie k tomu, aby ste mali tok svojich peňazí pod kontrolou, aby ste mali o svojich financiách prehľad, čím sa mnohonásobne rozvíja aj vaša osobnosť a zlepšuje prístup k životu. Autorka tejto metódy bola japonská novinárka Hani Motoko, ktorá chcela v roku 1904 pomôcť ženám, ktoré žili v nepriaznivých finančných podmienkach, aby si aj ony dokázali naplniť všetky svoje ciele. A tak vznikol tento unikátny sporiaci systém, ktorý je veľmi jednoduchý, užitočný a hlavne uskutočniteľný.

Bude vám na to stačiť len ceruzka, zošit, vo väčšine prípadov kalkulačka, vytrvalosť a dôslednosť. Než začnete, položte si štyri základné otázky:

  • Aký je váš mesačný príjem?
    Koľko by ste z tejto čiastky chceli každý mesiac ušetriť?
    Koľko peňazí momentálne míňame?
    Kde je priestor na zlepšenie a zníženie výdavkov

Podľa metódy Kakebo si všetko vlastnoručne píšte

V dnešnom svete techniky, elektroniky a aplikácií je samozrejme zvláštne používať vôbec na niečo ešte papier a ceruzku. Lenže metóda Kakebo hovorí, aby ste v tomto prípade nesťahovali žiadne finančné a účtovné aplikácie, kam budete len zadávať položky, ktoré sa vám sami spočítajú. Siahnite radšej práve po písacích potrebách, kúpte si nejaký pekný zošit, do ktorého sa vám bude dobre písať, zasadnite k stolu a smelo do toho. Jedine tak si totiž človek skutočne uvedomí každú položku, ktorú si kúpil, zaobstaral alebo za ňu zaplatil.

Do zošita si narysujte tabuľku, kam si budete zapisovať všetky svoje príjmy, ale predovšetkým jednotlivé výdavky. Ako často si budete viesť účtovníctvo a zapisovať si, je čisto na vás, ale pokiaľ nemáte práve najlepšiu pamäť, odporúčame si všetko zaznamenať každý večer, kým máte v živej pamäti, čo všetko ste kúpili. Čo ste platili kartou sa dá ľahko dohľadať v bankovníctve, ale drobné platby v hotovosti majú tendenciu sa rýchlo vypariť z hlavy. Označte si jednotlivé kategórie výdavkov podľa seba, ale základ by mal byť: Fixné náklady, veci, ktoré potrebujem, potom veci, ktoré chcem, ďalej kultúra a voľný čas a nakoniec mimoriadne výdavky.

FIXNÉ – Jedná sa o pravidelné platby ako nájom, energia, lietačka, sociálne, zdravotné a životné poistenie atď.
POTREBUJEM – Potraviny, odevy, drogéria, kozmetika, výdavky ohľadom auta ako benzín, servis atď.)
CHCEM – Fast food a iné jedlo vonku, dobroty, kávička v kaviarňach, pivá v krčmách, oblečenie, ktoré nie je nevyhnutné, rôzne služby ako kaderník, manikúra, masáže atď.
KULTÚRA A VOĽNÝ ČAS – Všetky vstupenky, knihy, výlety, koncerty, dovolenky
MIMORIADNE – Najrôznejšie opravy áut, zubári, nehody, kúpa nových spotrebičov, napríklad aj darčeky k narodeninám…

Kam tie peniaze miznú?

Vďaka tomu dostanete odpoveď na otázku, kam tie peniaze miznú a názorne uvidíte, kde je možné ušetriť. Nikto netvrdí, že by ste mali žiť striktný život bez potešenia, nič si nedopriať, vzdať sa všetkých drobných radostí a jedine tak sa vám podarí našetriť na dovolenku. Ide skrátka len o to, uvedomiť si, že peniaze nie sú nekonečné a rozhodnúť sa, ktoré potešenie za to stojí a ktoré môžem v záujme dlhodobejšieho plánu oželieť. Na konci mesiaca si k svojmu zošitu sadnite a počítajte. Zrejme nebude veľmi príjemné vidieť krutú pravdu, za čo všetko svoje ťažko zarobené peniaze utrácate. Následne si určite konkrétnu čiastku, ktorú by ste si chceli budúci mesiac ušetriť a vďaka tomuto prehľadu budete presne vedieť, čoho sa budúci mesiac vzdať, aby ste dosiahli požadovanú ušetrenú čiastku.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.