Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prvé prejavy sú nenápadné. Ako spoznáte vysoký krvný tlak?

reklama:
Prvé prejavy sú nenápadné. Ako spoznáte vysoký krvný tlak?
Prvé prejavy sú nenápadné. Ako spoznáte vysoký krvný tlak? Foto: www.freepik.com

Krvný tlak výrazne ovplyvňuje kvalitu nášho zdravia. Preto je dôležité, aby ste mu venovali pozornosť a nezanedbávali ho. Prečítajte si, aké sú typické príznaky pre vysoký tlak a čo môžete robiť, aby ste tlak udržali na ideálnych hodnotách.

Podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu je za vývoj vysokého krvného tlaku u 90 % všetkých postihnutých zodpovedný popri dedičnej tendencii predovšetkým nezdravý životný štýl. U zvyšných 10% je vysoký krvný tlak spôsobený inými chorobami. Vysoký tlak býva po dlhú dobu neodhalený, pretože sa neobjavujú žiadne alebo špecifické príznaky. Ochorenie je teda často rozpoznané, až keď sa vyskytnú jeho dlhodobé následky. „Hodnota krvného tlaku je jedným zo základných parametrov, ktoré vypovedajú o zdravotnom stave pacienta. Jeho vysoké hodnoty môžu mať za dôsledok napríklad kardiovaskulárne ochorenie či choroby obličiek. Tlak by mal byť u každého človeka rozhodne pravidelne kontrolovaný,“ potvrdzuje MUDr. Jarmila Raidová na webových stránkach Polikliniky AGEL.

Aké sú formy vysokého krvného tlaku?

V zásade sa rozlišujú dve formy vysokého krvného tlaku – primárna hypertenzia a sekundárna hypertenzia. O primárnej hypertenzii hovoríme vtedy, keď jej príčinou nie sú žiadne iné ochorenia. Najčastejšie býva diagnostikovaná v tretej dekáde života a postihuje 90% všetkých pacientov s hypertenziou. Spolu s dedičnými aspektmi ho výrazne ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako je výživa, stres, fajčenie, vek a nedostatok pohybu.

Vznik sekundárnej hypertenzie je podmienený iným ochorením, ako napríklad ochorenie obličkového tkaniva či obličkového cievneho systému, syndróm spánkového apnoe, kedy počas spánku dochádza k opakovaným krátkym prestávkam v dýchaní. Ďalej potom narušenie hormonálnej rovnováhy, encefalitída, ochorenia srdca a krvného obehu a iné príčiny.

Aké sú príznaky vysokého krvného tlaku?

Vysoký krvný tlak býva relatívne dlho nerozpoznaný, pretože ťažkosti sa buď vôbec nevyskytujú, alebo sú nešpecifické. Pokiaľ ale pozorujete niektorý z prvotných príznakov, mali by ste spozornieť a nechať si tlak čo najskôr prekontrolovať. Jedná sa o niekoľkodennú únavu, závraty, vnútorný nepokoj, nervozitu, ranné bolesti hlavy, zvonenie v ušiach, poruchy spánku, dýchavičnosť pri námahe alebo búšení srdca. Vysoký krvný tlak býva často diagnostikovaný až na základe dlhodobých účinkov, ako sú cievne zmeny na očnom pozadí, zväčšenie ľavej srdcovej komory, ľavostranné srdcové zlyhávanie, ischemická choroba srdca, poruchy metabolizmu cievnej steny, cievna mozgová príhoda, odumieranie mozgových príhod.

Čo znamená krvný tlak a ako ho zmerať?

Predstavte si srdce ako veľkú pumpu, ktorá určitou silou pumpuje krv do tela a pôsobí na steny tepien. A práve táto sila predstavuje krvný tlak. Bežne sa ešte hovorí o systolickom tlaku (fáza vypudzovania krvi), ktorý býva vyšší a diastolickom tlaku (fáza plnenia srdcových komôr krvou), ktorý býva nižší. Ako optimálny krvný tlak u dospelého sa označujú hodnoty 120/80 mm Hg. Pre pravidelné meranie je ideálna doba 1× týždenne ráno pred raňajkami aj večer po večeri kvalitný tlakomerom alebo tonometrom. Najpresnejšie sú ramenné tlakomery. K dostaniu sú ale aj tlakomery, ktoré sa upínajú na zápästie alebo prst, ktoré sa odporúčajú skôr na informatívne účely športovcom. Pred samotným meraním tlaku pol hodiny nefajčite, nepite alkohol ani kávu a necvičte. Manžetu nasaďte na holú ruku, ruku uvoľnite a oprite ju dlaňou nahor. Počas merania seďte opretie v pokojnej miestnosti a nehovorte. Ak si nameriate vysoké hodnoty od 140/90 mm Hg, vyhľadajte lekára.

Ako znížiť krvný tlak?

Pokiaľ vám tlak stúpol jednorazovo kvôli stresu či nervozite, snažte sa v prvom rade upokojiť – zavrieť oči, upokojiť dýchanie, poprípade si ľahnúť. Pomáha aj masáž hlavy, studený obklad alebo popíjanie studenej vody. Aby ste znížili dlhodobý vysoký tlak, mali by ste dbať na zdravú životosprávu. V prvom rade je dôležité zhodiť nadbytočné kilá, jesť zdravo a kvalitne, príliš nesoliť a pravidelne sa hýbať. Vyhýbajte sa nadmernému stresu, nervozite a nefajčite. „Ak je u pacienta diagnostikovaný vysoký krvný tlak, ale zároveň nejde o extrémne hodnoty či vysoké riziko, začíname trojmesačnú zmenu režimu. Vysoký krvný tlak často súvisí so súčasným životným štýlom, ktorý je charakterizovaný kaloricky bohatou stravou a nedostatkom pohybu. Napríklad chôdza môže byť užitočným prvkom v rámci prevencie a liečby vysokého krvného tlaku,“ dopĺňa MUDr. Jarmila Raidová z Polikliniky AGEL s tým, že pomocou zdravšieho životného štýlu sa u mnohých pacientov darí znížiť krvný tlak do normy aj bez užitia liekov.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. mája 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.