Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako spoznať poruchy štítnej žľazy?

reklama:
Ako spoznať poruchy štítnej žľazy?
Ako spoznať poruchy štítnej žľazy? Foto: www.freepik.com

Únavu, zimomravosť, náladovosť či priberanie na váhe väčšinou človek neprisudzuje problémom so štítnou žľazou, ale niektorému z iných bežných ochorení. Aj preto mnoho ľudí o svojich problémoch nevie. Ako ich včas odhaliť? Jednou z možností je aj domáci test.

Časť z nich o svojich problémoch nevie a to je škoda, pretože štítna žľaza ovplyvňuje veľkú časť pochodov v tele. Liečbu uľahčí včasná diagnostika.

Ak máte prudké zmeny váhy, ste stále unavení, vyčerpaní, je vám stále zima alebo sa vám viac ako obvykle mení nálada, treba začať premýšľať o tom, či nemáte chorú štítnu žľazu. Spozornieť by mali najmä ženy, ktoré majú chorobu v rodine, a tiež tie, čo sa dostávajú do obdobia klimaktéria.

Diagnóza sa určuje pohmatom a krvnými testami, z ktorých je možné zistiť hladinu hormónov štítnej žľazy a tiež hormónu hypofýzy TSH (tyreoidálny stimulačný hormón), ktorý štítnu žľazu stimuluje. Napovie tiež ultrazvuk žľazy.

Pomôcť si ale môžete aj sami z pohodlia domova. Test pre domácu diagnostiku Veroval® Štítna žľaza je k dostaniu v lekárňach a pomocou jednoduchého odberu krvi z prsta zistíte, či sa u vás hladina TSH pohybuje v norme, alebo či vaša štítna žľaza pracuje pomalšie a je čas vyraziť k lekárovi. Problémy so štítnou žľazou patria do rúk endokrinológa, ktorý vám podľa povahy ochorenia určí aj vhodnú liečbu buď pomocou liekov, alebo aj chirurgického odstránenia štítnej žľazy. Vždy však platí, že čím skôr problémy odhalíte, tým lepšie.

Ako správne funguje štítna žľaza?

Štítna žľaza je endokrinný orgán tvarom pripomínajúci motýľa v oblasti hrtana. Jej hlavnou úlohou je spracovávať jód, z ktorého vyrába a následne vylučuje dva životne dôležité hormóny, tyroxín a trijodtyronín. Tie hrajú zásadnú úlohu v látkovej výmene, ovplyvňujú metabolizmus všetkých živín, a zasahujú tak do energetickej rovnováhy organizmu. Stimulujú srdce, môžu ovplyvniť tepovú frekvenciu, hladinu cukru alebo cholesterolu v krvi. Už počas vývoja plodu sú tiež nevyhnutné pre vývoj mozgu.

Pokiaľ telo trpí dlhodobým nedostatkom jódu a štítna žľaza nepracuje správne, viditeľne a hmatateľne sa zväčší. Takéto zväčšenie sa nazýva struma a pacientom spôsobuje problémy s dýchaním alebo prehĺtaním. Druhou možnosťou je, že žľaza neprodukuje správne množstvo hormónov. Pokiaľ je málo aktívna a tvorí menšie množstvo, hovoríme o takzvanej hypotyreóze. Ľudia s týmto ochorením využívajú energiu pomalšie, pomalší je teda aj ich metabolizmus.

Najčastejšími príznakmi hypotyreózy sú únava, častý pocit chladu, lámavé nechty a vlasy, prípadne sa pridávajú bolesti svalov a kĺbov. Hypotyreóza môže byť vrodená alebo sa môže objaviť až v priebehu života, najčastejšie vinou autoimunitného zápalu štítnej žľazy. Riziko výskytu sa zvyšuje s vekom. Dlhodobo neliečená alebo zle liečená hypofunkcia štítnej žľazy môže byť až život ohrozujúca.

Oproti tomu príliš aktívna štítna žľaza, kedy je v tele zvýšená koncentrácia hormónu tyroxínu, metabolizmus zrýchľuje. Ide o takzvanú hypertyreózu. Pacientov trápi búšenie srdca, poruchy srdcového rytmu, potenie, nespavosť, váhový úbytok alebo aj problémy s očami. Hypertyreóza postihuje častejšie ženy mladšieho veku, môže byť spôsobená nezhubným nádorom štítnej žľazy alebo zápalom.

Prevencia? Jódu máme väčšinou dostatok

Ako možná prevencia ochorení štítnej žľazy sa ponúka riešenie nedostatku jódu. Hlavným zdrojom jódu v prírode je more, nájdeme ho teda nielen v morskej soli, ale aj v rybách alebo morských riasach. Vnútrozemské oblasti často trpia jódovým deficitom a jediným riešením teda zostáva priemyselné jódovanie, teda obohacovanie kuchynskej soli jódom. To sa u nás začalo systematicky vykonávať na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia a vďaka nemu sa za posledných 25 rokov Česká republika zaradila medzi krajiny s vyriešeným jódovým deficitom. Podiel výrobkov s vyšším obsahom jódu, či už je to jedlá soľ, alebo ďalšie potraviny ako mlieko alebo pečivo, sa zvýšil z pôvodných 20 percent na 70 percent.

Pacienti tak dnes skôr trpia chorobami štítnej žľazy, ktoré sú väčšinou buď vrodeného, alebo autoimunitného charakteru a ktorých príčiny sú zatiaľ predmetom výskumu. V menej rozvinutých krajinách však jódový deficit pretrváva a početné výskumy jeho negatívny vplyv na funkciu štítnej žľazy dokazujú.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.