Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najväčšie žrúty elektriny: Už nevedie chladnička, najviac nás stojí jeden zlozvyk

reklama:
Najväčšie žrúty elektriny
Najväčšie žrúty elektriny: Už nevedie chladnička, najviac nás stojí jeden zlozvyk Foto: www.freepik.com

Elektrina je zázrak. Ale keď jej spotrebu nemáte pod kontrolou, pekne si priplatíte. Na čo by ste si mali dať pozor?

Zatiaľ čo autá potrebujú benzín, ľudia jedlo, vodu a kyslík, spotrebiče frčia na elektrinu. Tá však nie je zadarmo, preto väčšina ľudí premýšľa, ako ju čo najviac ušetriť. Všeobecne platí, že čím je spotrebič modernejší, tým menej „žerie“ elektrickej energie.

Na videu uvidíte desať jednoduchých tipov, ako ušetriť za energie:

Občasní pomocníci

Podľa odborníkov sú domáce spotrebiče s príkonom okolo 2000 W najväčšími žrútmi energie. Patrí sem napríklad rýchlovarná kanvica, mixér alebo fén. Ale ruku na srdce, ako často tieto technické vymoženosti používate? Určite nie každú chvíľu. Preto aj keď ide o pomerne veľké „žrúty energie“ na zloženkách sa to zase tak neprejaví.

Spotrebiče stále v permanencii

Oveľa väčšiu starosť vám môžu robiť spotrebiče, ktoré takmer stále idú na plný plyn. Či už je to chladnička, televízia, práčka, sušička na bielizeň alebo počítač. U nich býva spotreba energie vyššia, ale môžete ju trochu korigovať tým, keď si kúpite spotrebič s úspornou triedou A+, A++, A+++. Obstarávacia cena takého kúsku (napríklad práčky alebo chladničky) je pomerne vysoká, ale časom sa vám vráti na menších nákladoch za elektrinu.

Pozor na režim „stand by“

Ďalším zlodejom energie je pohotovostný režim „stand by“. Poznáte ho podľa červeného svetielka na televízii alebo blikajúcich hodín na mikrovlnnej rúre. Na prvý pohľad to vyzerá, že sa nič nedeje a spotrebiče „spia“. Lenže aj v tomto pohotovostnom režime si odčerpávajú dávku energie. Síce nejde o tisíce, ale pri dennej strate niekoľkých korún sa to načíta. Za rok sa môžete tešiť na tučnejší účet o niekoľko stoviek alebo dokonca tisícok korún. Preto radšej spotrebiče po každom používaní vypnite zo zásuvky. Ušetríte tým energiu, peniaze aj nervy.

Zlozvyk novej doby

Nechávate počítač v režime spánku a nevypínate ho ani na noc? Potom sa vám to môže predražiť. Aj keď v režime spánku spotrebováva počítač oveľa menej energie ako pri bežnej prevádzke, počítač stále spotrebováva nejakú minimálnu energiu na udržanie niektorých komponentov aktívnych (napríklad pamäť RAM, sieťová karta pre možnosť prebudenia pri príjme signálu). Táto spotreba je relatívne malá, ale môže sa líšiť v závislosti od modelu počítača a jeho vybavenia.

Ak je váš počítač moderný a dobre navrhnutý s ohľadom na energetickú efektívnosť, potom by režim spánku mohol spotrebovávať okolo 1-5 wattov energie. Môže to byť ale aj oveľa viac, ak má staršie komponenty alebo ak je zapojený do periférií, ktoré spotrebúvajú ďalšiu energiu, ako napríklad externé pevné disky alebo tlačiarne.

Odborníci teda odporúčajú počítač vždy vypínať, pokiaľ ho nebudete používať dlhšiu dobu. Aj v režime spánku dochádza k spotrebe energie, ktorá sa môže sčítať. Pokiaľ počítač ponecháte bežať nepretržite po niekoľko dní alebo nocí, už sa môže jednať aj o stokorunáky na vyúčtovanie za elektrinu.

Zdroje: www.lifee.cz, www.youtube.com

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 3. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.