Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Myslíš si, že nemožno schudnúť? Možno je na vine toto ochorenie!

reklama:
Myslíš si, že nemožno schudnúť? Možno je na vine toto ochorenie!
Myslíš si, že nemožno schudnúť? Možno je na vine toto ochorenie! Foto: www.freepik.com

Ak sa vám aj napriek snahe o zdravý životný štýl a cvičenie nedarí schudnúť, možno za tým stojí menej známe ochorenie nazývané lipedém. Toto chronické ochorenie postihuje predovšetkým ženy a môže mať veľký vplyv na kvalitu vášho života. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, čo lipedém je, ako ho rozpoznať a aké sú možnosti jeho liečby.

Cítite frustráciu, že napriek všetkým snahám o cvičenie a zdravý životný štýl stále nedarí schudnúť? Môže za to byť lipedém, skryté ochorenie, ktoré postihuje hlavne ženy a prejavuje sa neobvyklým hromadením tukových buniek v niektorých častiach tela, najmä na končatinách. Často sa nesprávne zamieňa s obezitou, no s pochopením jeho charakteristických znakov a príčin ho môžete ľahko identifikovať. Podrobne sa pozrieme na toto ochorenie, ktoré môže postihnúť každú desiatu ženu, takže je pravdepodobné, že sa s ním stretnete.

Lipedém je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému ukladaniu tuku, najmä na nohách a rukách, ale aj na bokoch a zadku. V Slovenskej republike je toto ochorenie stále málo známe a vyskytuje sa takmer výlučne u žien. Existujú tri rôzne fázy lipedému, jeho presná príčina však nie je známa a bohužiaľ zatiaľ neexistuje liečba, ktorá by ochorenie úplne vyliečila. Napriek tomu je možné zmierniť symptómy ochorenia a spomaliť jeho progres.

Hormonálne faktory, genetika a hormonálne zmeny počas puberty, tehotenstva alebo menopauzy hrajú pri vzniku lipedému kľúčovú úlohu. Často sa toto ochorenie dedí z matky na dcéru.

Na identifikáciu lipedému vám môžu pomôcť nasledujúce symptómy: neschopnosť schudnúť napriek diétam a cvičeniu, štíhlejšia horná časť tela oproti dolnej, ľahké tvorenie modrín, bolestivé a opuchnuté nohy, pocit ťažkých nôh a bolesti pri dotyku končatín.

Pohybová aktivita je vždy prospešnou súčasťou života. Pri lipedéme sa odporúča cvičenie s nízkou záťažou, ako je plávanie alebo chôdza. To môže pomôcť zlepšiť krvný obeh, znížiť zadržiavanie tekutín a posilniť svaly.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.