Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Muž nechcel vyhodiť jedlo s plesňou, aj tak to zjedol. Bola to veľká chyba

reklama:
pleseň
Muž nechcel vyhodiť jedlo s plesňou, aj tak to zjedol. Bola to veľká chyba Foto: ps://depositphotos.com

Kto by si pomyslel, že konzumácia plesní môže byť bežnejšia, než si uvedomujeme? Či už je to z nedbanlivosti alebo nevedomosti, plesne sa môžu dostať do našej stravy viacerými spôsobmi. No nie všetky plesne sú na škodu, a správne postupy môžu minimalizovať riziká pre naše zdravie.

Plesnivé jedlo môže znieť ako nočná mora, ale pravdepodobne sa to už každému z nás stalo. Plesne môžu byť niekedy ťažko viditeľné, inokedy sa len začínajú rozvíjať, alebo by nás ani nenapadlo, že potraviny môžu byť kontaminované napríklad z nevhodne umytých dosiek alebo kuchynských špongií.

Rozličné tváre plesní: Ako ovplyvňujú naše zdravie?

Keď nevedomky skonzumujeme niečo plesnivé, dôsledky závisia od typu plesne. Zatiaľ čo niektoré plesne nemajú žiadny vplyv na naše zdravie, iné môžu spôsobiť alergické reakcie alebo infekcie dýchacích ciest. Existujú aj také, ktoré produkujú toxické látky, vyvolávajúce nevoľnosť a ďalšie problémy.

Vodnaté vs. suché potraviny: Kedy sa rozlúčiť?

Pri potravinách s vyšším obsahom vody, ako sú jogurty alebo konzervy, je pri náleze plesne najlepšie ich vyhodiť, pretože plesne do nich prenikajú ľahšie. To isté platí pre surové mäso, ktoré je kvôli vysokému obsahu vlhkosti náchylnejšie na šírenie plesní.

plesnivý chleba
Muž nechcel vyhodiť jedlo s plesňou, aj tak to zjedol. Bola to veľká chybaFoto: www.freepik.com

Imunitný systém a plesne: Kedy byť na pozore?

Vaša reakcia na plesne závisí takmer výlučne od stavu vášho imunitného systému. Ak je silná a črevná flóra zdravá, je menej pravdepodobné, že plesne spôsobia vážne problémy. V prípade slabšieho imunitného systému, najmä u ľudí s chronickými ochoreniami alebo alergiami, je dôležité sledovať príznaky a v prípade potreby konzultovať lekára.

Ako predísť plesniam?

Prevencia plesní zahŕňa udržiavanie potravín zakrytých, ich rýchle zmrazenie, udržiavanie čistoty v chladničke a kuchyni a oddelenie plesnivých potravín od zdravých, aby sa predišlo krížovej kontaminácii. Dôležitá je tiež správna hygiena potravín a dodržiavanie dátumu spotreby.

Plesne: Nepriateľ alebo neškodný spoločník?

Hoci myšlienka plesní v jedle môže byť nepríjemná, pri správnom zaobchádzaní a v malom množstve môže byť konzumácia niektorých plesnivých potravín bezpečná. Dôležité je však vedieť, kedy je lepšie potravinu radšej vyhodiť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 28. februára 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.