Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte pri menštruácii bolesti či silný výtok? Čo je normálne a kedy treba ísť k lekárovi?

reklama:
Máte pri menštruácii bolesti či silný výtok?
Máte pri menštruácii bolesti či silný výtok? Čo je normálne a kedy treba ísť k lekárovi? Foto: www.freepik.com

Prichádza každý mesiac, aj keď to nie je vždy príjemné, akékoľvek vynechanie alebo iné nepravidelnosti každú ženu trochu vykoľaja. Kedy by mala ale žena spozornieť?

Menštruácia obvykle nastáva každých 21 až 35 dní, trvá od dvoch do siedmich dní a priemerne pri nej žena stratí 20 až 80 ml krvi. Toto rozpätie je pomerne široké. Varovať by vás teda malo skôr ako odchýlka od priemeru to, že sa deje niečo inak, než ste zvyknuté. Aké problémy môžu nastať, čo s nimi robiť?

Strata menštruácie Lekári hovoria o amenoree a rozlišujú dva druhy. Prvá nastáva u mladých dievčat, ktoré nezačnú do 15. roku života spontánne menštruovať, napríklad kvôli hormonálnym problémom či problémom s vaječníkmi či maternicou.

O druhom variante sa hovorí, ak sa menštruácia zastaví, a to najmenej na dva mesiace u dospelej ženy, ktorá predtým už viac-menej pravidelne menštruovala a zároveň nie je tehotná ani v menopauze. „Príčiny sekundárnej amenorey môžu byť rôzne, obvykle sú to rôzne hormonálne výkyvy spôsobené stresom, náhlym úbytkom či nárastom váhy, ale napríklad aj poruchami hypofýzy, štítnej žľazy či nadobličiek.

A potom sú to rôzne choroby, napríklad syndróm polycystických ovárií či nádor na vaječníkoch. S vynechávaním menštruácie sa tiež často stretávajú aktívne športovkyne, u ktorých za amenoreou stojí nadmerná fyzická záťaž,“ vysvetľuje lekár Pavel Turčan.

Silné krvácanie, špinenie či zrazeniny

Ďalším okamihom, kedy zbystriť, je vyššia intenzita krvácania. Lekári sa obvykle zhodujú, že by pri bežnej menštruácii žena nemala krvácať dlhšie ako sedem dní a nemala by krvácať natoľko silne, aby vložka či tampón úplne nasiakli za menej ako tri hodiny.

„Silné krvácanie môže značiť narušenie hormonálnej rovnováhy, ale aj problémy s maternicou, ako sú napríklad polypy či fibroidy, endometriózu, adenomyózu či ešte horšie rakovinu maternice. Preto by najmä ženy nad 35 rokov veku či s rizikovými faktormi mali zbystriť, pokiaľ začnú pri menštruácii krvácať výrazne viac ako obvykle, a bez odkladu sa nechať vyšetriť,“ varuje gynekológ.

Rovnako tak by sa pri bežnej menštruácii nemali v menštruačnej krvi tvoriť väčšie krvné zrazeniny. Obvyklé potom nie je ani to, aby žena krvácala či takzvane špinila mimo menštruačné dni. Pokiaľ k tomu dochádza, môže to značiť množstvo problémov od poranenia vagíny cez polypy, fibroidy či pohlavné choroby ako chlamýdie alebo kvapavka až po rakovinu krčka maternice, maternice alebo vaječníkov.

Bolesť

Varovným signálom môže byť aj zmena intenzity kŕčov a bolesti. Menštruačné kŕče spôsobujú obvykle kontrakcie maternice, ktorá sa tak snaží vypudiť odlupujúcu sa maternicovú výstelku. Väčšinou sa dostavujú deň až dva dni pred začiatkom menštruačného krvácania a trvajú dva až štyri dni.

Niektoré ženy pociťujú kŕče len mierne, iné kvôli nim doslova trpia. Ak sa zvýši u vás náhle bolestivosť inokedy miernych kŕčov, opäť to môže ukazovať na to, že vaša menštruácia neprebieha normálne. Bolestivé kŕče môžu indikovať maternicové fibroidy, endometriózu, adenomyózu, panvovú zápalovú chorobu či niektoré pohlavné choroby. Častou príčinou však býva aj zvýšený stres alebo problémy s panvovým dnom či chrbticou.

Pomôže gynekológ aj cvičenie

Každopádne vždy platí: Poraďte sa so svojím gynekológom. Veľmi často môžu byť na vine hormóny, ktoré sa nejakým spôsobom dostali z rovnováhy. Lekár tak buď môže predpísať hormonálnu liečbu, alebo odporučiť zmeny v životnom štýle, ktoré rozbúrené hormóny upokoja. A aj keď sa to zdá ako banálna rada, hormóny výrazne ovplyvňuje stres, výživa, ale aj dostatok pohybu. Pomôcť môžu aj niektoré potravinové doplnky.

Častou príčinou bývajú svalové disbalancie v oblasti panvy, ktoré vedia rýchlo a trvalo napraviť cielená fyzioterapia. „Prudké bolesti pred menštruáciou a počas nej bývajú väčšinou spôsobené svalovou disbalanciou panvového dna, ktorá vedie až k vychýlenej kostrči poznateľnej na pohmat.

Ďalšou príčinou môže byť blokáda rebier alebo na chrbtici, dokonca aj zdanlivo nesúvisiaca, ako je napríklad blokáda na prechode lebky a prvého krčného stavca. Reprodukčné orgány sú späté so svalmi panvového dna a funkčne súvisia s bránicou, hlbokými svalmi chrbtice aj so svalmi upínajúcimi sa na stehennú kosť. Nie je preto výnimkou, že bolesť pri menštruácii spôsobuje nerovnováha svalov úplne inde v tele,“ vysvetľuje vedúca fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Pomôcť môže všeobecne známa metóda Ludmily Mojžišovej na podporu fertility, ktorá bola pôvodne vypracovaná pre rehabilitáciu športovcov s bolesťami chrbta. Náprava pomocou fyzioterapie býva rýchla a účinná.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.