Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte opuchnuté nohy a bolesti hlavy? To sú signály, ktorými telo hlási jeden dôležitý problém

reklama:
Máte opuchnuté nohy a bolesti hlavy? To sú signály, ktorými telo hlási jeden dôležitý problém
Máte opuchnuté nohy a bolesti hlavy? To sú signály, ktorými telo hlási jeden dôležitý problém Foto: depositphotos.com

Lymfatický systém v organizme plní mnoho dôležitých funkcií. Významnú úlohu zohráva v transporte živín a obranných mechanizmoch tela. Dokáže odstrániť z tela odpadové látky, najrôznejšie toxíny, vírusy, baktérie, mŕtve bunky a ďalšie patogény. Vyčistite lymfatický systém a pomôžte mu v správnom fungovaní!

Podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu lymfatické cievy každý deň odvedú z tkanív viac ako dva litre medzibunkovej tekutiny, ktorú prefiltrujú a vrátia späť do krvi. Zloženie tejto žltkastej tekutiny, ktorá je označovaná ako lymfa či miazga, je podobné krvnej plazme a prostredníctvom ktorej sa z tkanív odstraňujú mŕtve bunky, bielkoviny, tuky, konečné produkty metabolizmu, ale aj cudzie telesá a baktérie. Lymfa v tele nekoluje neustále v uzavretom systéme ciev tak, ako je to pri krvnom obehu: namiesto toho na jednej strane lymfatický systém zbiera mok z tkanív, na strane druhej ho vracia do krvného obehu. Priamo v dráhach lymfatických ciev sa nachádza viac ako stovka lymfatických uzlín, malých útvarov veľkosti šošovky až fazuľa, ktoré filtrujú lymfu a čistia ju predovšetkým od toxických látok a mikroorganizmov, ako sú baktérie alebo kvasinky. Ak sú uzliny zasiahnuté infekciou, môžu opuchnúť a byť bolestivé.

Ako sa vyšetruje lymfa?

Stav lymfatického systému si môžete nechať vyšetriť pomocou tzv. lymfoscintigrafie, ktorá vyhodnotí priebeh a rýchlosť toku miazgy lymfatickými cievami. Vyšetrenie nemá žiadne vedľajšie účinky, nie je limitované vekom, hmotnosťou, pohyblivosťou ani prítomnosťou kovových náhrad. Lekár môže využiť aj doplnkové vyšetrenia, napr. CT či magnetickú rezonanciu.

Ako spoznať, že lymfatický systém nefunguje správne

Jedným z najčastejších príznakov zle fungujúceho lymfatického systému sú opuchy, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na rukách, nohách, členkoch, zápästiach av tvári. Uzliny bývajú zdurené a bolestivé, a poukazujú na zápal v tele. Nesprávne fungujúci lymfatický sa prejavuje aj zhoršenou imunitou, čo vedie k častejším infekciám, ako sú napríklad zápaly močových ciest alebo dýchacích ciest. Ďalšími príznakmi je častá únava, bolesti hlavy, problémy so zažívaním všetkého druhu a tiež svrbivá a suchá pokožka. „Lymfe škodí každodenný stres, nepravidelná životospráva, jedálniček s nadbytkom sladkostí, rafinovaných potravín, chemických aditív, tučných pokrmov, červeného mäsa alebo mliečnych výrobkov. Činnosť lymfatického systému negatívne ovplyvňuje aj nedostatok času. Ak si neurobíte čas na seba, napríklad na vyliečenie chrípky, škodíte tak aj lymfatickému systému.”, dodala certifikovaná výživová poradkyňa Petra Henychová v Českom rozhlase Hradec Králové.

Ako podporiť lymfatický systém

Dbajte na dostatočný pitný režim, ktorý je nepostrádateľný pre správny priebeh telesných pochodov a prispieva k adekvátnemu toku lymfy. Odporúča sa vypiť cca 30–45 ml na kilogram telesnej hmotnosti. Okrem dostatočného pitia vody nezabúdajte ani na zdravú pestrú stravu, ktorá má pozitívny vplyv nielen na celkové zdravie, ale aj na lymfatický systém. Dôležité je aj správne dýchanie do hrudníka aj do brucha, ktorým rozprúdite lymfu. Hlboké dýchanie spôsobí dostatočné rozpínanie pľúc, bránice a opakované stlačenie a uvoľnenie lymfatických ciev. Doprajte si pravidelný pohyb, obzvlášť potom beh, chôdzu, nordic walking, jazdu na bicykli alebo bežkách, ale aj jogu. Lymfatický systém má rád aj striedanie teplej a studenej vody. Teplo rozširuje cievy a miazgovody, chlad spôsobuje ich zmrštenie, tým dochádza k lepšiemu prúdeniu krvi aj lymfy. Skvele poslúži aj lymfatická masáž alebo prístrojová lymfodrenáž, ktoré dokážu uľaviť od ťažkostí. „Medzi ručnou a strojovou lymfatickou masážou je veľký rozdiel. Stroj sa nafukuje a vyfukuje v určitých intervaloch a nikdy nemôže nahradiť ručnú prácu. Pokiaľ máte kŕčové žily alebo iné rany, je strojová lymfatická masáž nebezpečná. Masér vidí, čomu sa treba vyhnúť. Strojová masáž vám toto nezaručí.”, upozornila masérka Jaroslava Krištofová v Českom rozhlase Pardubice.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 10. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.