Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hypnoterapia: Ako to skutočne funguje a čo môže odstrániť z vášho života

reklama:
Hypnoterapia
Hypnoterapia: Ako to skutočne funguje a čo môže odstrániť z vášho života Foto: www.freepik.com

Hypnóza – záhada, ktorá fascinuje ľudstvo už stáročia. Odstraňuje bariéry medzi podvedomím a vedomím, otvára dvere k skrytým možnostiam našej mysle. Ale ako to naozaj funguje a môžeme jej prostredníctvom naozaj dosiahnuť zmenu?

 

Predstava hypnotizovaného človeka, ktorým môže uhrančivý a charismatický hypnotizér robiť čokoľvek, je veľmi vzdialená skutočnosti. Ako teda prebieha hypnóza a čo vlastne znamená byť v hypnotickom stave? Máme nad sebou kontrolu, alebo nie?

Hypnoterapia je súčasťou metód psychoterapie, ktorá využíva mentálne aj fyzické schopnosti človeka, ktoré terapeut vhodne smeruje k dosiahnutiu konkrétneho cieľa. Na rozdiel od púťových vystúpení alebo magických trikov, hypnoterapia dokáže odstrániť mnohé psychické, psychosomatické a somatické problémy, podporiť vás pri životnej zmene či dokonca odnaučiť fajčiť.

Pri využití hypnózy pre liečebné účely je nevyhnutná spolupráca medzi hypnoterapeutom a hypnotizovaným. Jedným z prvých krokov je preto určenie možností hypnoterapie pre vašu konkrétnu situáciu a zistenie, ako ste schopní vstúpiť do hypnotického stavu – tzv. hypnabilita.

Existujú dve hlavné smerovania v hypnoterapii – klasická hypnóza a ericksonovská hypnóza. Prvá pracuje s priamymi sugesciami v rôzne hlbokom stave hypnózy, zatiaľ čo druhá využíva nepriame sugescie prostredníctvom metafór a príbehov.

Mnohí sa obávajú hypnózy z obavy, že prežijú neprijemné momenty alebo budú musieť znovu prežiť negatívne zážitky. Skutočnosť je však taká, že hypnotický stav je väčšinou vnímaný pozitívne, bez potreby prechádzať nepríjemnými zážitkami z minulosti.

Hypnabilita je buď vlastnosť, ktorú možno do istej miery rozvíjať, alebo dovednosť, ktorú je možné trénovaním a skúsenosťami zlepšovať. Odpoveď na hypnózu je individuálna, od pohybovej reakcie až po hlbokú relaxáciu alebo ztuhnutie svalov.

Je dôležité rozlišovať medzi sugestibilitou a hypnabilitou. Zatiaľ čo sugestibilita môže v živote viesť k zneužitiu, hypnabilita ako taká nemusí byť nutne spojená so schopnosťou byť ľahko ovplyvniteľný.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.