Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hormóny aj únava, to všetko môže spôsobiť laktačnú alebo popôrodná psychózu

reklama:
Hormóny aj únava, to všetko môže spôsobiť laktačnú alebo popôrodná psychózu
Hormóny aj únava, to všetko môže spôsobiť laktačnú alebo popôrodná psychózu Foto: www.freepik.com

Laktačná psychóza, označovaná tiež ako popôrodná psychóza, môže postihnúť ženu po pôrode. Tento stav je skôr vzácny, ale môže mať závažné dôsledky pre matku aj dieťa, respektíve pre celú rodinu, pokiaľ nie je včas diagnostikovaný a liečený.

Laktačná alebo popôrodná psychóza je vážne duševné ochorenie, ktoré sa môže rozvinúť obvykle v prvých týždňoch po pôrode. Hoci zažitý termín „laktačná psychóza“ naznačuje súvislosť s laktáciou, nemusí byť priamo spojená s dojčením.

Dnes je častejšie nazývaná popôrodnou psychózou. Našťastie nie je jej výskyt častý, postihuje jednu až dve ženy na 1 000 pôrodov, v Českej republike ide teda o 100 až 200 žien ročne.

Príčiny vzniku laktačnej psychózy

Konkrétne príčiny, ktoré vedú k rozvoju laktačnej psychózy, nie sú doteraz úplne objasnené.

Zdá sa, že rolu môže hrať kombinácia hormonálnych zmien po pôrode, genetických predispozícií a ďalších faktorov, ako stres, únava či nedostatočná strava. Hormonálne zmeny zahŕňajú rapídny pokles hladiny hormónov ako estrogén a progesterón, ktoré môžu ovplyvniť chémiu mozgu. K tomu, keď pripočítame nedostatok spánku, fyzickú záťaž, zmenu stravovania a pocit izolácie po pôrode, to všetko môže prispieť k vzniku tohto stavu,“ vysvetľuje psychoterapeutka Linda Hudson z Terapie-lh.cz.

Príznaky laktačnej psychózy

Príznaky bývajú veľmi individuálne: prudké a rýchle zmeny nálad, emočná labilita, problémy s pozornosťou a sústredením, nespavosť alebo naopak neobvyklá spavosť, záchvaty paniky a úzkosti (ako sa prejavujú, sa dočítate tu), zmätenosť, dezorientácia v čase aj priestore, nezáujem o bábätko, paranoja, bludy a halucinácie (zrakové aj sluchové). Je veľmi dôležité, aby boli problémy včas rozpoznané a žena sa dostala do starostlivosti odborníkov, tým je možné zabrániť možnému ohrozeniu zdravia matky i dieťaťa. Výnimkou totiž bohužiaľ v týchto prípadoch nie sú ani samovražedné sklony alebo tendencie ublížiť dieťaťu.

„Príznaky sa môžu rýchlo meniť. Zatiaľ čo bipolárna porucha alebo schizofrénia v anamnéze zvyšuje riziko popôrodnej psychózy, asi polovica žien s popôrodnou psychózou predtým vôbec nezažila psychózu alebo iné duševné problémy. Priebeh popôrodnej psychózy môže byť dosť variabilný, niektoré ženy sa rýchlo uzdravia a vrátia sa k bežnému životu v priebehu niekoľkých týždňov. Pre iných tento návrat môže byť aj otázkou mesiacov,“ uvádza Markéta Wojtovičová, psychoterapeutka z online platformy Hedepy a terapeutovne Therapist Prague.

Rýchla odborná pomoc je nevyhnutnosťou

„Blízki by mali byť ostražití voči akýmkoľvek neobvyklým alebo extrémnym zmenám v správaní ženy po pôrode (Ako najlepšie podporiť novopečenú mamičku?). Dôležitá je emocionálna podpora, hoci je ťažké vidieť svojho blízkeho v takom stave, je nesmierne dôležité nepodliehať panike. Pokiaľ má žena sebapoškodzujúca tendencia alebo vykazuje správanie, ktoré by mohlo byť nebezpečné pre ňu alebo bábätko, je nevyhnutné okamžite zaistiť pomoc,“ hovorí Linda Hudson.

Existuje viacero foriem popôrodnej psychózy, ktoré sa môžu líšiť svojimi príznakmi, vždy ide ale o narušené vnímanie reality.

U niektorých žien dominuje zmätenosť, u iných naopak neprimerane zvýšená nálada, pocit zrýchlených myšlienok, zvýšená hovornosť.
Ženy bývajú podozrievavé, až paranoidné voči svojmu okoliu a vytvárajú často komplikovane prepojené predstavy, ktoré sa nezakladajú na realite.

„Môžu napríklad obviňovať manžela či iné osoby, že sa snažia ublížiť dieťaťu alebo aj im samotným. O tejto skutočnosti sú nevyvrátiteľne presvedčené a často pôsobia veľmi vierohodne,“ opisuje lekárka Tereza Wohlgemuthová z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Slaný.

Rizikové faktory vzniku laktačnej psychózy

Rizikovým faktorom je, ak má žena záťaž v rodine v podobe psychiatrických ochorení alebo sa s duševnou chorobou už sama liečila. „Vždy je užitočné o tom hovoriť už v priebehu tehotenstva. Taká žena by mala byť v kontakte so svojim psychiatrom, psychológom či psychoterapeutom už v predstihu a plánovať postup pre prípad ťažkostí. Rovnako tak, pokiaľ začne mať úzkosti, strach či depresie už v tehotenstve. Je potrebné ich riešiť a nie bagatelizovať,“ hovorí gynekologička Martina Novotná z reprodukčnej kliniky Reprofit.

Predtým sa prisudzoval veľký vplyv hormónom spojeným s tehotenstvom a dojčením (Viete, ako spoznať hormonálnu nerovnováhu?), najmä prolaktínu. Odtiaľ pramenil aj dnes už zastaraný názov „laktačná“ psychóza.

„Preto bolo v minulosti týmto ženám odporúčané nedojčiť. Dnes už vieme, že laktácia nie je jediným spúšťačom, a preto mamičkám, ktoré majú zvýšené riziko rozvoja popôrodnej psychózy, sa už plošne laktácia nezastavuje. Z dnešného pohľadu sa javí ako najväčší rizikový faktor skoršie duševné ochorenie, najčastejšie ide o bipolárnu poruchu (stav, kedy sa striedajú obdobia depresie a tzv. mánia). Avšak u nemalého percenta žien sa popôrodná psychóza môže objaviť nečakane, aj keď v minulosti žiadne psychické problémy nemali,“ hovorí lekárka Tereza Wohlgemuthová.

Liečba laktačnej psychózy

„Pretože popôrodná psychóza narúša u ženy schopnosť povedať, čo je skutočné a čo nie, väčšina si neuvedomuje, že trpí zdravotným problémom. To znamená, že popôrodná psychóza nie je stav, o ktorý sa môže žena postarať alebo zvládnuť sama. Je tiež veľmi zriedkavé, aby ženy s popôrodnou psychózou samé rozpoznali príznaky. Pomoc blízkych je teda kľúčová na liečbu,“ zdôrazňuje Markéta Wojtovičová.

Liečba popôrodnej psychózy si vyžaduje komplexný prístup a zvyčajne zahŕňa kombináciu farmakoterapie, ako sú antipsychotiká, antidepresíva a stabilizátory nálady, a psychoterapeutických intervencií.
V akútnych prípadoch môže byť často potrebná hospitalizácia v nemocnici.
Odborná psychoterapia je kľúčová a obnáša podpornú liečbu od psychiatrov a psychológov. Býva dlhodobejšieho rázu a vyžaduje spoluprácu celej rodiny.

„Všetci okolo tehotnej a ženy po pôrode by mali venovať jej duševnému stavu pozornosť. Pokiaľ registrujú nezvyklé správanie, vždy by mali pokojne, ale neodbytne navrhovať pomoc a prejavovať pochopenie. Existujem aj webové stránky www. perinatal.cz, kde je možné nájsť pomoc. Akútne sa dá obrátiť na krízové centrá psychiatrických kliník,“ uvádza lekárka Martina Novotná.

Laktačná alebo popôrodná psychóza

  • Popis –Duševné ochorenie, ktoré postihuje ženy po pôrode. Charakterizuje ho strata kontaktu s realitou, výkyvmi nálad, halucinácie.
  • Príznaky – Prudké zmeny nálad, emočná labilita, problémy so sústredením, nespavosť alebo naopak neobvyklá spavosť, záchvaty úzkosti, zmätenosť, dezorientácia v čase aj priestore, nezáujem o bábätko, paranoja, bludy.
  • Liečba – Farmakoterapia, najmä antipsychotiká, antidepresíva a stabilizátory nálady, v kombinácii s psychiatrickou alebo psychoterapeutickou intervenciou.
  • Smrtnosť – Choroba samotná nie je smrteľná, v ojedinelých prípadoch ale môžu psychické problémy skončiť aj samovraždou, prípadne ublížením novorodencovi.
  • Prevencia – Podpora duševného zdravia: pravidelné konzultácie s lekárom, psychológom, psychoterapeutom či psychiatrom, popôrodná starostlivosť (dostatok spánku, správna výživa), informovanosť o prejavoch popôrodnej psychózy.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.