Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako by mala vyzerať komunikácia vo vzťahu? Tu je 5 tipov ako sa rozprávať, aby vám láska kvitla

reklama:
Ako by mala vyzerať komunikácia vo vzťahu? Tu je 5 tipov ako sa rozprávať, aby vám láska kvitla
Ako by mala vyzerať komunikácia vo vzťahu? Tu je 5 tipov ako sa rozprávať, aby vám láska kvitla Foto: www.freepik.com

Aby mohol vzťah fungovať a vydržal vám dlhšie ako len obdobie zamilovanosti, je nutné spoločne otvorene komunikovať. Neznamená to nehádať sa, všetky vzťahy majú vzostupy a pády, ale zdravý komunikačný štýl môže uľahčiť riešenie konfliktov a vybudovať pevnejšie a zdravšie partnerstvo. Ako sa teda rozprávať?

Podľa definície je komunikácia prenos informácií z jedného miesta na druhé. Čo sa týka vzťahov, tam nám komunikácia umožňuje vysvetliť niekomu inému, čo prežívame a aké sú naše potreby. Akt komunikácie nielen pomáha naplniť naše potreby, ale taktiež nám pomáha byť vo vzťahu prepojení. Aj keď sa poznáme sebelepšie, stále sme len ľudia bez schopnosti čítať druhému myšlienky. Preto je dôležité komunikovať jasne, aby sme sa vyhli nedorozumeniam, ktoré môžu vyvolať zranenie, hnev, zášť alebo zmätok. O pomoc si povedať, taktiež o kvetinu, o objatí a jasne vysvetliť čo prežívame. Časom príde pomoc, kvetina aj objatie bez slov. Čo ďalšie si v komunikácii vo vzťahu postrážiť?

Premýšľajte o tom, čo chcete povedať

Keď hovoríte so svojim partnerom, najmä ak riešite niečo dôležité, vyhraďte si čas na rozhovor bez vyrušovania ostatnými ľuďmi alebo rušenia, ako sú telefóny, počítače alebo televízie. Než sa do komunikácie pustíte, premyslite si, čo chcete povedať. Je nesmierne dôležité, aby ste sami vedeli, čo chcete oznámiť, aby ste to mohli partnerovi náležite vysvetliť. Nezabudnite oznamovať nielen obsah, ale aj vaše emócie – to ako vás daná situácia ovplyvňuje a ako sa cítite. Používajte výroky „ja“, „potrebujem“, „chcem“ a „cítim“.

Ticho nelieči, otvorenosť áno

Keď budete mlčať, nerozprávať svoje pocity a ako sa hovorí „len držať jazyk za zuby, aby nebolo dusno“, tak dusno možno nebude, ale časom nebude ani kvalitný a zdravý vzťah.

Naučte sa počúvať

Načúvanie je veľmi dôležitou súčasťou efektívnej komunikácie. Dobrý poslucháč môže svojho partnera povzbudiť, aby hovoril otvorene a úprimne. Naučte sa svojho partnera počúvať, a to tak, že zatiaľ odložíte svoje vlastné myšlienky a snažíte sa pochopiť zámery, pocity, potreby a priania druhého. Tomu sa hovorí empatia. V párovom koučovaní sa odporúča technika, keď jeden hovorí 10 minút o danom probléme a ako ho vidí, ako sa cíti a druhý len počúva, nesmie ho prerušiť, prípadne len položí doplňujúcu otázku dôležitú na pochopenie. Potom sa role vystriedajú a hovorí druhý. Keď budete túto techniku praktizovať častejšie, zrazu oveľa viac pochopíte partnera aj situáciu a odkryje sa vám množstvo dôležitých oblastí.

Zvládnite komunikáciu pri konflikte

Po prvé, nerobte unáhlené závery. Najprv si zistite a vypočujte všetky fakty. Snažte sa nesúdiť, ale skôr diskutujte o tom, čo sa stalo. Vo svojom prejave sa vyvarujte hrubých slov, napádania, zosmiešňovania druhého a viac ako „Ty si“ voľte „ja sa cítim“. Ľahko tiež môžete zabrúsiť do minulosti a nabaliť na ďalší problém, preto hovorte pomocou budúceho a prítomného času, nie minulého času a sústreďte sa na hlavný problém a nenechajte sa rozptyľovať inými menšími problémami. V ostrom konflikte je lepšie si dopriať oddychový čas a z extrémnych emócií prejsť do emócií, kedy máte už aj jasnejšiu hlavu. Niekedy preto budete potrebovať počítať do desať alebo na chvíľu odísť z miestnosti. K problému sa potom vráťte v pokojnejšom rozpoložení a potom problém riešte. Aj keď sa za slová v návale zlosti ospravedlníte, už nikdy nejdú vrátiť späť.

Otvárajte aj témy, ktoré sú citlivé

Niektoré témy, najmä tie týkajúce sa zdravia a psychického rozpoloženia, nám nejdú úplne jednoducho z úst. V živote ženy je touto témou napríklad obdobie menopauzy. Ženy o ňom často mlčia samy pred sebou, nieto hovoriť o nej pred partnerom. Avšak otvorenie tejto témy je pre vzťah kľúčové, pretože samotná menopauza silne ovplyvňuje partnerský vzťah. Veľmi podrobne sa tejto téme venujú autorky Alica Anna Szabó a Petra Kubalová v novej knihe Menopauzou s ľahkosťou, kde sa okrem iného dozviete aj ako celé obdobie menopauzy zvládnuť s radosťou. „Menopauza určite nie je téma na obed, ani na grilovačku s kamarátmi, alebo rodinný výlet. Skúste vytvoriť atmosféru pokoja, mieru a pohody. Večer doma alebo cez deň na prechádzke, kedy ste obaja v móde zdieľania a počúvania. Niekedy je ťažké takúto tému otvoriť a musíte to byť VY, kto začne. Môžete sa odkázať na čítanie článku, sledovanie podcastu, skúsenosti kamarátok, alebo najlepšie hovoriť o sebe a svojom tele. Čo vás trápi, čo vás bolí, čo všetko je inak, než bolo doteraz, čoho sa obávate, za čo sa hanbíte alebo čo vás obťažuje. Slovo menopauza hovorte nahlas, aby sa začalo doma objavovať. Alebo si pre neho vymyslite svoj vlastný názov, akúsi prezývku, o ktorej budete vedieť iba vy dvaja. Muž do obdobia vašej menopauzy vstupuje bez toho, aby tušil, že sa už deje. Vy to však viete. Nikto vám do hlavy, vnútorného cítenia ani tela nevidí. Ako vás má teda okolie pochopiť? V súlade s otvorenou komunikáciou, teda oznamovať a povedať, čo sa vo vás a z vášho pohľadu deje, porovnať si myšlienky, zamyslieť sa, čo by ste chceli, aby váš manžel vedel, v čom vás pochopil. Keď bude pre vás ťažké s manželom hovoriť, skúste mu napísať list. Je na vás, či mu ho dáte prečítať, alebo bude len perličkou v tom, ako s ním o tom hovoriť. Ako ho napísať nájdete v našej knihe.” odporúčajú sa citlivým témam rozhodne nevyhýbať samé autorky.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.