Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aké sú tie najlepšie bylinky na ženské problémy? Na bolestivú menštruáciu aj zápaly

reklama:
Aké sú tie najlepšie bylinky na ženské problémy? Na bolestivú menštruáciu aj zápaly
Aké sú tie najlepšie bylinky na ženské problémy? Na bolestivú menštruáciu aj zápaly Foto: www.freepik.com

Byť ženou je svojím spôsobom výsada – len žena dokáže pod srdcom nosiť dieťa, porodiť ho a dojčiť. Sú však prípady, keď z tohto údelu nie sme práve nadšené – v prípadoch, ako sú zápaly, bolestivá menštruácia, výtoky, alebo keď by sme radi otehotneli, a ono sa nedarí. S väčšinou týchto problémov nám ale môžu pomôcť liečivé bylinky.

Veľa problémov so ženskými problémami vyžaduje lekársku radu a konzultáciu, niektorým ale môžeme pomôcť prírodnou cestou, prípadne týmto spôsobom podporiť už predpísanú liečbu. Pozrime sa bližšie na tri bylinky, ktoré sú pre ženy ako stvorené – alchemilka, rebríček a ďatelina lúčna. Všetko o ich účinkoch nám prezradila skúsená bylinkárka a odporučila nám aj niekoľko receptov.

Alchemilka všeobecná

„Kontryhel je už od dávnych čias považovaný za rýdzo ženskú bylinku, čo sa odráža aj v ľudových názvoch – bylina panny Márie, ženský plášť či pláštiček panny Márie,“ hovorí bylinkárka Markéta Janďourková. „Hovorí sa mu aj nebeská rosa – to má svoj pôvod v jave zvanom gutácia. Alchemilka vylučuje svojimi lístkami kvapôčky tekutiny, ktoré sú často nesprávne považované za rosu. Dievčatá si jej predtým obmývali tvár, aby získali večnú mladosť a krásu,“ líči odborníčka.

Alchemilka obsahuje triesloviny, horčiny, éterické oleje, kyselinu salicylovú, živicu, lecitín, fytosteriny a tanín. „Pôsobí močopudne, posilňuje žalúdok, napomáha hojeniu rán, zabraňuje zápalom, ovplyvňuje menštruáciu a podporuje tvorbu mlieka,“ vymenúva jeho účinky Markéta Janďourková.

Sedací kúpeľ s alchemilkou

Tento bylinný sedací kúpeľ pomáha ako podporný prostriedok liečby výtoku a pri zápale vaječníkov (samozrejmosťou je návšteva lekára, pri zanedbaní stavu hrozí aj neplodnosť!). „Ihneď po kúpeli si oblečte teplé ponožky, vlezte si pod teplú deku a odpočívajte. Tým účinky kúpeľa ešte podporíte,“ odporúča bylinkárka.

A ako si kúpeľ pripraviť? Vezmite rovnaký diel alchemilky, majoránky, prasličky roľnej a dubovej kôry, všetko dôkladne zmiešajte a 200 gramov zmesi povarte 20 minút. Preceďte a pridajte do vody pripravenej na kúpanie. Pri zápale vaječníkov opakujte 2x týždenne po dobu šiestich týždňov.

Alchemilkový čaj

Alchemilkový čaj posilňuje ženské orgány, vyhladzuje tkanivo, pôsobí protizápalovo a udržuje organizmus v rovnováhe. Podľa bylinkárky ho ale ocenia aj budúce mamičky. „Ak ho budete piť 2 šálky denne, šesť týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, mal by napomôcť jeho ľahkému priebehu,“ hovorí bylinkárka.

Čaj pripravíte tak, že 1 čajovú lyžičku sušeného alchemilka zalejete 250 ml vriacej vody, necháte 7 minút lúhovať a precedíte.

Rebríček obyčajný

Rebríček, zvaný tiež matkin bylina, myší ocas, panenská bylina, persán či iva, je ďalšou bylinkou pomáhajúcou v boji so ženskými ťažkosťami. „Obsahuje gáfor, thujon, eukalyptol, triesloviny, flavonoidy, kumarín a sodík. Pôsobí protizápalovo, antisepticky, uvoľňuje kŕče, ovplyvňuje menštruáciu a je močopudný,“ opisuje bylinku Markéta Janďourková.

Čaj proti menštruačným kŕčom

Šálku tohto čaju pite trikrát denne, a to dva dni pred očakávanou menštruáciou a ešte sedem dní po nej. Potom kúru ukončite až do budúcej periódy. „Zmiešajte po 20 g sušeného rebríčka, alchemilky, nátržníka husí, harmančekových kvetov a medovky, zalejte 250 ml vriacej vody, nechajte 7 minút odstáť, preceďte a pite medzi jedlami,“ prezrádza recept bylinkárka.

Rebríčková tinktúra

Pokiaľ nechcete piť čaj, môžete užívať rebríčkovú tinktúru. Pomáha pri menštruačných kŕčoch, bolestiach brucha, hnačke, žalúdočnej slabosti a bolestiach hlavy.

Jeden diel čerstvého rebríčka zalejte piatimi dielmi vysokopercentného alkoholu (napríklad vodkou) a nechajte 14 dní stáť v teple. Denne pretrepávajte. Po uplynutí doby preceďte, zlejte do fľaštičky z tmavého skla av prípade potreby užívajte 10–15 kvapiek na kocku cukru.

Ďatelina lúčna

Veľmi rozšírená rastlina, o ktorej mnohí ani netušia, že tiež patrí medzi liečivky. Je známy aj pod názvami štajrka, jatelina, ďatelina červená, koničina či ďatelina mačacia. Obsahuje fytohormóny, flavonoidy, kumarín, glykozidy, vitamíny, minerálne látky a asparagín. Uvoľňuje kŕče, je močopudný a podporuje tvorbu estrogénu.

Nápoj na podporu otehotnenia

Je vhodné túto kúru dodržať aspoň dva mesiace a tu uvedené množstvo nápoja piť po celý deň.

„Nápoj pripravíte tak, že zalejete hrsť čerstvých kvetov ďateliny, 1 polievkovú lyžicu mätových lístkov a 2 polievkové lyžice listov maliníka 1 litrom vlažnej vody a necháte cez noc odstáť. Potom preceďte. Pri otehotnení kúru prerušte a vráťte sa k nej až niekoľko málo týždňov pred plánovaným termínom pôrodu,“ odporúča bylinkárka.

Čaj pre ženy v období prechodu

Ďatelina lúčna obsahuje fytoestrogény veľmi podobné nášmu estrogénu. „Pri klesajúcej produkcii estrogénu as tým spojenými problémami môže teda ďatelina lúčna výrazne pomôcť od nežiaducich efektov tohto poklesu. Tu uvedeného čaju pite 4 šálky denne – teda 1 liter. Môžete si pripraviť celé množstvo naraz alebo každú dávku zvlášť,“ hovorí Markéta Janďourková.

Zalejte 4 polievkové lyžice sušených kvetov ďateliny ¼ l vriacej vody a nechajte 10 minút odstáť. Potom preceďte. Pite nesladené.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.